3ο Γυμνάσιο

Αρχική

Εκδήλωση- Μουσικοχορευτική Παράσταση

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Ο διευθυντής, ο σύλλογος καθηγητών και οι µαθητές του 3ου Γυµνασίου Περιστερίου,

σας προσκαλούν στη µουσικοχορευτική παράσταση: «Ανηφορίζοντας Ελληνικά µουσικά µονο̟άτια...»,

που θα πραγµατοποιηθεί στο σχολείο (Κύπρου και Ψαρών 28), την Κυριακή 20/5/2018 στις 20:00.

Υπεύθυνη εκδήλωσης

Ελένη Πήττα

Υποδιευθύντρια

Δείτε την Πρόσκληση

Οδηγίες προς τους γονείς της Γ' Γυμνασίου

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές - ανανεώσεις εγγραφών -μετεγγραφές των μαθητών /τριών

στα δημόσια Λύκεια για το σχολικό έτος 2018-2019

θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές.

Πατήστε εδώ για δείτε όλο το έγγραφο

Προκήρυξη 4ήμερης εκδρομής στη Βόρεια Ελλάδα

Το 3ο Γυμνάσιο Περιστερίου θα πραγματοποιήσει 4ήμερη εκδρομή

στις 19 Απριλίου 2018,  ημέρα Πέμπτη, έως Κυριακή 22 Απριλίου 2018 στη Βόρεια Ελλάδα

Δεχόμαστε τις κλειστές προσφορές σας στο

3ο Γυμνάσιο Περιστερίου

Κύπρου και Ψαρρών 28

Περιστέρι, 12132

μέχρι την Παρασκευή 23 Μαρτίου 2018.

Δείτε την «Προκήρυξη Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για Εκπαιδευτική Εκδρομή - Μετακίνηση»

Κυκλοφοριακή Αγωγή-Θεματική Εβδομάδα

Το  Σχολείο μας από την Τρίτη 20/2/2018 μέχρι και την Παρασκευή 23/2/2018  υλοποίησε την Θεματική Εβδομάδα.

Ένα από τα θέματα ήταν και η Κυκλοφοριακή Αγωγή.

Την Τετάρτη 21/2/2018 οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου και την Πέμπτη 22/2/2018 οι μαθητές της Β’ Γυμνασίου περπάτησαν μέχρι το Άλσος Περιστερίου, όπου συμμετείχαν σε δράσεις και βιωματικά παιχνίδια με σκοπό την γνωριμία και την εξοικείωσή τους με τον ΚΟΚ.

Το πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής που βρίσκεται στο χώρο του Άλσους πλημμύρισε από τις φωνές και τον ενθουσιασμό των μαθητών του σχολείου μας, οι οποίοι ξεχύθηκαν στους χώρους του πάρκου με σκοπό να βρουν τις σωστές απαντήσεις και να συμπληρώσουν τα φυλλάδια εργασίας που είχαν διανεμηθεί νωρίτερα σε κάθε τμήμα.

Μέσα από τη συνεργασία και την ομαδικότητα γνώρισαν τα κυριότερα σήματα οδικής κυκλοφορίας που συναντούν καθημερινά στους δρόμους, κατάφεραν να καταμετρήσουν όσα βρίσκονται στο πάρκο και να τα χωρίσουν σε κατηγορίες (απαγορευτικά, κινδύνου, υποχρέωσης)  και διαγωνίστηκαν στην ορθότητα αλλά και στην ταχύτητα  τοποθέτησης αυτών σύμφωνα με ένα κατάλογο που είχε κατασκευαστεί για αυτό το σκοπό. Στο τέλος το κάθε τμήμα χωριστά κλήθηκε να κατασκευάσει το δικό του σήμα (υποχρέωσης, απαγόρευσης ή κινδύνου) που θεώρησε απαραίτητο να υπάρχει στο χώρο του σχολείου.

Η εφευρετικότητα, η δημιουργική σκέψη αλλά και η καλλιτεχνική αποτύπωση των ιδεών των μαθητών πραγματικά κατέπληξε τους καθηγητές που τους συνόδευσαν στο Άλσος Περιστερίου, το οποίο παραχωρήθηκε από το Δήμο Περιστερίου στο Σχολείο μας για να πραγματοποιήσουμε τη δράση μας.