Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας ένας επισκέπτης και κανένα μέλος

Επίσκεψη στο Ολυμπιακό Αθλητικό Κέντρο Αθηνών (ΟΑΚΑ)

g
h
p
pa
pb
start stop bwd fwd

Τη Δευτέρα 11 Απριλίου 2022 οι μαθητές της Α' και Β' τάξης του 3ου Γυμνασίου Περιστερίου επισκέφθηκαν το Ολυμπιακό Αθλητικό Κέντρο Αθηνών "Σπύρος Λούης" (Ο.Α.Κ.Α.), στο πλαίσιο της 8ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού - Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2021-22, σε ένα πρόγραμμα γνωριμίας με τα ολυμπιακά αθλήματα, όπου συμμετείχαν σε διάφορες αθλητικές δραστηριότητες και παιχνίδια ομαδικά αλλά και ατομικά.

Κεντρικό σύνθημα της εκδήλωσης για το σχολικό έτος 2021-22 ήταν «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά» και στόχος η ενεργοποίηση των μαθητών και η συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δραστηριότητες.

Η προώθηση της δημιουργικότητας μέσω του αθλητισμού, η προαγωγή της υγείας και της ευεξίας, η ενθάρρυνση της κοινωνικής ενσωμάτωσης και της ανάπτυξης κοινωνικών δεξιοτήτων, καθώς και η σύνδεση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες αποτελούν τους υπό έμφαση στόχους του εν λόγω εορτασμού.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους ιστορικούς χώρους του ΟΑΚΑ που φιλοξένησαν τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004.

Ψυχαγωγήθηκαν μαθαίνοντας να παίζουν γνωστά και μη διαδεδομένα Ολυμπιακά αθλήματα στους φυσικούς τους χώρους του ΟΑΚΑ.

Στην εκδρομή στον ΑΠΣ Ο Πρωταθλητής υπεύθυνοι σε κάθε τμήμα ήταν Καθηγητές Φυσικής Αγωγής, Ομοσπονδιακοί Προπονητές και Πρωταθλητές, με σκοπό την ασφάλεια των μαθητών και την ανίχνευση νέων ταλέντων.

Η εκδρομή ήταν εναρμονισμένη με όλα τα πρωτόκολλα ασφαλείας κατά της εξάπλωσης του ιού και με τη εγκύκλιο του Υπουργείου για τις Σχολικές εκδρομές και της Ολυμπιακής Παιδείας στο χώρο του ΟΑΚΑ : αρ. Πρωτ.670 67 / Γ4-ΑΔΑ: 4Α3Κ9 – ΘΝ- 14.6.2011.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές βρέθηκαν στα κλειστά γυμναστήρια του ΟΑΚΑ, όπου επιδόθηκαν υπό την επίβλεψη γυμναστών και αθλητών των Εθνικών Ομάδων σε αθλήματα-δραστηριότητες, που δε συναντώνται εύκολα.

Μεταξύ άλλων δοκίμασαν τους εαυτούς τους στο χόκεϊ, στην αναρρίχηση, στο τραμπολίνο, στην τοξοβολία, στη σκοποβολή με όπλα laser, στο cheerleading, πέραν των γνωστών και αγαπημένων βόλλεϊ, μπάσκετ, ποδοσφαίρου…

protathlitis

Πατήστε πάνω στην εικόνα για να δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα των σχολικών εκδρομών στο ΟΑΚΑ