Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 6 επισκέπτες και κανένα μέλος

Υποκατηγορίες

Στο σχολείο μας την τρέχουσα σχολική χρονιά 2023-24 εκπονείται περιβαλλοντικό πρόγραμμα με τίτλο "ανακύκλωση χαρτιού - μείωση οικολογικού αποτυπώματος".

Συντονιστής του προγράμματος είναι ο Διευθυντής του σχολείου μας Αντώνιος Θεοδωρακόπουλος. Συμμετέχουν ο Υποδιευθυντής Παναγιώτης Δανίκας και η καθηγήτρια-φιλόλογος Ευτυχία Μπαλταδάκη.

Οι μαθητές που παίρνουν μέρος στο πρόγραμμα είναι το τμήμα Γ1 του σχολείου μας.

Ο στόχος του προγράμματος είναι να επιτευχθεί μέσα από τις δράσεις μείωση οικολογικού αποτυπώματος και να δημιουργήσουν οι μαθητές μας οικολογική συνείδηση. Στα πλαίσια του προγράμματος θα γίνουν συζητήσεις, παρουσιάσεις και δράσεις μέσα και έξω από το σχολείο.

The Trash Art Award

Συντονιστής του προγράμματος είναι η καθηγήτρια Εικαστικών του σχολείου μας Ολγα Κωστήρη. Συμμετέχει η καθηγήτρια Αγγλικών Παναγιώτα Αποστόλου.

Παίρνουν μέρος οι μαθητές του τμήματος Α2 του σχολείου μας.

Με το πρόγραμμα "Trash Art" δημιουργούμε Περιβαλλοντική Τέχνη, ένα νέο είδος Τέχνης, αυτό της "Ανακύκλωσης με τους κανόνες της Τέχνης". Στόχος του προγράμματος είναι να αναπτύξουν οι μαθητές μέσω της επαναχρησιμοποίησης υλικών υπεύθυνη περιβαλλοντική συμπεριφορά και να εξελιχθούν σε ενεργούς και υπεύθυνους πολίτες με απώτερο σκοπό τη μείωση του οικολογικού αποτυπώματος.

η-τάξη

e class