151934

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 2 επισκέπτες και κανένα μέλος

Archives for : Φεβρουάριος2015

Eπίσκεψη στο ΙΕΚ Δέλτα

Στο πλαίσιο του εγκεκριμένου Ευρωπαϊκού Προγράμματος Comenius μαθητές του σχολείου μας με 3 καθηγητές πραγματοποίησαν επίσκεψη στο ΙΕΚ Δέλτα. Εκεί αφού παρακολούθησαν ολιγόλεπτη παρουσίαση για τις επαγγελματικές διεξόδους που τους παρέχει αυτός ο οργανισμός, ξεναγήθηκαν στους χώρους της σχολής και παρακολούθησαν σεμινάριο σχετικά με την Μεσογειακή Διατροφή. Στη συνέχεια μαζί με τους σεφ τις σχολής μαγείρεψαν ελληνικά φαγητά τα οποία και δοκίμασαν.
Οι μαθητές μετά από αυτή την επίσκεψη θα ετοιμάσουν την εργασία «Γαστρονομικοί Θησαυροί της χώρας μου» την οποία και θα παρουσιάσουν στις 9 Μαρτίου στο Dusseldorf της Γερμανίας στο πλαίσιο του Comenius.

ATH SIEMENS

Το 3ο Γυμνάσιο Περιστερίου συνεχίζει την Ευρωπαϊκή του διαδρομή

Το ταξίδι στους υδάτινους δρόμους της Ευρώπης συνεχίζεται………

Tο 3o Γυμνάσιο Περιστερίου ολοκλήρωσε με επιτυχία την επίσκεψη στη πόλη Grave της Ολλανδίας στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ AfcH2o από τις 25 -01 έως και την 30 /01 /2015. Πρόκειται για ένα πρόγραμμα που αποσκοπεί στη βελτίωση της ποιότητας της σχολικής εκπαίδευσης και στην ενίσχυση της ευρωπαϊκής διάστασής της, μέσω της διακρατικής συνεργασίας μεταξύ σχολείων, εκπαιδευτικών και μαθητών.

Μέλη της ελληνικής αποστολής ήταν τέσσερις μαθητές της Α΄και Β΄ Γυμνασίου και τρεις καθηγητές.
Με την άφιξη μας στην παγωμένη Grave μας εξέπληξε ευχάριστα η εγκάρδια υποδοχή με την όποια μας υποδέχτηκαν στο σχολείο καθηγητές και μαθητές.
Αξίζει να πούμε ακόμα ότι ο Δήμαρχος της πόλης Nimegue μας καλωσόρισε στο σύγχρονο δημαρχείο της πόλης παραθέτοντας προς τιμή μας μια μικρή δεξίωση.
Τις μέρες που ακολούθησαν οι μαθητές δούλευαν καθημερινά στο σχολειό πάνω στο συγκεκριμένο πρότζεκτ
Μαθητές από Λιθουανία, Ισπανία, Ρουμανία, Γαλλία, Ελλάδα, Ουγγαρία και Ολλανδία εργάστηκαν, συζήτησαν γνώρισαν ο ένας τον άλλον και γρήγορα έγιναν μια εξόχως δημιουργική ομάδα.
Κοινό σημείο αναφοράς το υγρό στοιχείο, το ποτάμι. που ενώνει τους λαούς της Ευρώπης.
Στα παιδιά δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσουν τον Meuse ένα από τα μεγαλύτερα ποτάμια της Ολλανδίας, να μάθουν, να δουν,να βιώσουν μία άλλη πραγματικότητα.
Το πρόγραμμα που είχε σχεδιαστεί περιελάμβανε και την επίσκεψη στο Maastricht , μια πόλη βγαλμένη από τα παραμύθια,σημαντική και για τη σύγχρονη ιστορία της Ευρώπης
Αναπόσπαστο σημείο της κληρονομιάς της πόλης Maastricht , ο νερόμυλος , που χρησιμοποιείται και σήμερα για την παραγωγή σιτηρών και αλεύρου.
Οι δραστηριότητες ,πολλές και ενδιαφέρουσες ,ολοκληρώθηκαν με την επίσκεψή μας στο ιστορικό μουσείο του Άμστερνταμ αφού είχε προηγηθεί και περιήγηση με το ποταμόπλοιο στα κανάλια της πόλης.
Φτάσαμε στην Αθηνά κουρασμένοι λίγο αλλά και πιο πλούσιοι από εμπειρίες γνώσεις και νέες φιλίες.
Η επόμενη συνάντηση με τους Ευρωπαίους φίλους μας θα πραγματοποιηθεί τον Μάρτιο στο Botosani της Ρουμανίας .Ως τότε οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας εργάζονται με πολλή χαρά και δημιουργικότητα για να παρουσιάσουν τις εργασίες τους,

10887669_10200210488581579_5441300070078731427_o1501039_1542631679332956_7957191665337386167_o