Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 10 επισκέπτες και κανένα μέλος

Ενισχυτική Διδασκαλία 2021-22

enisxitikididaskalia

Σας γνωστοποιούμε ότι στο ΦΕΚ 4710/Β/12-10-2021 δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ.126316/Δ2/06-10-2021 Υ.Α. με θέμα:

«Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία για το σχολικό έτος 2021-22». Σύμφωνα με την ανωτέρω Υπουργική Απόφαση, για το σχολικό έτος 2021-22 η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα:

Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά.

Τα σχετικά μαθήματα θα γίνονται  στο 3ο Γυμνάσιο Περιστερίου το μεσημέρι. Κριτήριο για την επιλογή των μαθητών αποτελεί η επίδοσή τους. Για την εγγραφή τους στα σχετικά τμήματα απαιτείται υπεύθυνη δήλωση του γονέα – κηδεμόνα, η οποία πρέπει να κατατεθεί στη διεύθυνση του σχολείου μας.

Στην Ενισχυτική Διδασκαλία συμμετέχουν προαιρετικά μαθητές όλων των τάξεων του Γυμνασίου που υστερούν στους ανωτέρω τομείς γνώσης, με συνέπεια την αδυναμία αποδοτικής συμμετοχής τους στη διαδικασία της μάθησης

ή

μαθητές που επιθυμούν να βελτιώσουν την απόδοσή τους στα ανωτέρω μαθήματα.

Σκοπός της Ενισχυτικής Διδασκαλίας είναι:

• η επανένταξη των μαθητών/τριών στη μαθησιακή διαδικασία και η βελτίωση της απόδοσής τους ώστε να ολοκληρώσουν την Υποχρεωτική Εκπαίδευση,
  • η μείωση της μαθητικής διαρροής και της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου και
  • η αύξηση των ποσοστών πρόσβασης στη δεύτερη βαθμίδα της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

ΑΙΤΗΣΗ – ΔΗΛΩΣΗ Ενισχυτικής για κατάθεση στο σχολείο

Η αίτηση σε μορφή Word