Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 26 επισκέπτες και κανένα μέλος

Πώς φτιάχνουμε ένα φανζίν;

Μαθητές Της Β΄ Γυμνασίου συνοδευόμενοι από τις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας Ευαγγελία Λώλου και Όλγα Κωστήρη επισκέφτηκαν στις 19/3/2024 το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και συμμετείχαν σε Σχολικό Εργαστήριο. Κατά τη διάρκειά του οι μαθητές έμαθαν πώς να συντάσσουν και να εκδίδουν ένα μικρό αυτοσχέδιο περιοδικό, ένα φανζίν (fan-zine), ένα είδος εντύπου που συνήθως έχει τη μορφή μικρού περιοδικού, το οποίο συντάσσεται και εκδίδεται από ερασιτέχνες δημιουργούς σε περιορισμένο αριθμό αντιτύπων.

Οι υπεύθυνοι του Προγράμματος μάς υποδέχτηκαν θερμά και έπειτα από μια σύντομη συζήτηση για το τι είναι τέχνη, παρουσίασαν το artbook μέσα από ποικίλες εκφάνσεις του. Το artbook είναι ένα αυτόνομο έργο τέχνης και ως όρος κάνει την πρώτη του εμφάνιση στις αρχές του 20ου αιώνα. Είναι ένας τρόπος να εκφράσεις τα συναισθήματά σου και το κυριότερο και πιο ενδιαφέρον είναι πως μπορεί να δημιουργηθεί από κάθε είδους υλικό. Μάλιστα δεν έλειπαν και τα παραδείγματα στην οθόνη. Τι καλύτερο από το να ακούς και να βλέπεις ταυτόχρονα;

Μετά από λίγο περάσαμε στην πράξη. Μας δόθηκε η ευκαιρία να χαράξουμε ένα πορτρέτο και… αυτό κάναμε! Εργαστήκαμε σε ομάδες  και είχαμε την ελευθερία  να χαράξουμε ό,τι επιθυμούσαμε, χωρίς όρια, πρόθυμοι να ξεπεράσουμε κάθε επίπεδο δημιουργικότητας! Με κέφι δημιουργήσαμε αστεία πορτρέτα και το καθένα από αυτά ήταν ιδιαίτερο και ξεχωριστό.

Από ένα τέτοιου είδους Εργαστήριο δεν θα μπορούσε να απουσιάζει η δημιουργία κολάζ! Μαθητές και εκπαιδευτικοί το λατρέψαμε. Ακόμα και οι υπεύθυνοι του προγράμματος είχαν εκπλαγεί από τη δημιουργικότητά μας αλλά και από το πόσο γρήγορα είχαμε εξοικειωθεί με την τεχνική! Το ίδιο συνέβη και με τη δημιουργία ενός οπτικού ποιήματος, που ακολούθησε, με τη χρήση σφραγίδων οι οποίες έδιναν εικόνα στις λέξεις. Ενός ποιήματος φτιαγμένου όχι για να διαβαστεί αλλά για να το βλέπεις! Η φαντασία και η δημιουργικότητά μας  ενισχύθηκε στο έπακρο!

Στη συνέχεια συνεργαστήκαμε με τις καθηγήτριές μας με κύριο στόχο να δημιουργήσουμε την πιο αστεία και «χαζή» πλαστή ταυτότητα. Θα έπρεπε, δηλαδή, έχοντας μια λίστα από πληροφορίες- δεδομένα, να τα χρησιμοποιήσουμε για να δημιουργήσουμε μια νέα ταυτότητα. Μόνο που αντί για μια κυριολεκτική πληροφορία έπρεπε να χρησιμοποιήσουμε σουρεαλιστική, ώστε να προκύψει ένας φανταστικός χαρακτήρας. Εκεί κι αν έπεσε γέλιο!

Σκοπός του εργαστηρίου ήταν “ οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με το είδος, την κουλτούρα και τις τεχνικές στησίματος ενός χειροποίητου fanzine, να γνωρίσουν διαφορετικές τεχνικές τυπώματος καθώς και τους βασικότερους τρόπους βιβλιοδεσίας και να γίνουν οι ίδιοι συντάκτες, εικονογράφοι, φωτογράφοι, γραφίστες. Το βασικό περιεχόμενο του περιοδικού θα είναι στο τέλος η ταυτότητα του κάθε μαθητή ως ατόμου αλλά και η  συλλογική ταυτότητα των σύγχρονων εφήβων. Το ερώτημα που θα κληθούν οι μαθητές να απαντήσουν μέσα από τις εικαστικές τους αναπαραστάσεις, θα είναι το «ποιος είμαι;» ή καλύτερα το «ποιος νιώθω ότι είμαι;».”

Πραγματικά στο τέλος καταγράψαμε δημιουργικά την εμπειρία από την επίσκεψή μας, δημιουργήσαμε και εκδώσαμε το δικό μας μικρό αυτοσχέδιο περιοδικό … το δικό μας φανζίν!

Η τέχνη ζει ανάμεσά μας και μέσα από αυτήν μπορούμε να βρούμε και να εκφράσουμε την ταυτότητά μας. Το Κ.Π.Σ.Ι.Ν. μας χάρισε μια ευχάριστη εμπειρία και σίγουρα μας έφερε σε επαφή με την τέχνη μετατρέποντάς μας σε μικρούς δημιουργούς.

Σάββας Λαδάς, μαθητής της Β΄ Γυμνασίου

O σχεδιασμός και η επιμέλεια του φανζίν είναι του εικαστικού και καθηγητή στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, Αλέξανδρου Ψυχούλη.Σχεδιασμός-Υλοποίηση: Very Young Contemporary Art, Γιώργος Ρυμενίδης, designer

tο Artbook που δημιούργησαν οι μαθητές/ήτριες κατά την επίσκεψή τους στο ΚΠΙΣΝ  https://schoolpress.sch.gr/perist3/files/2024/05/3ο-Γυμνάσιο-Περιστερίου_2023-2024_ARTBOOK_WEB_029.pdf

η-τάξη