Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 11 επισκέπτες και κανένα μέλος

Διαφορετικότητα - Αναπηρία

Οι μαθητές του Γ3 στο πλαίσιο της Θεματικής Εβδομάδας, που πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας από 12/3-15/3-2019, ενημερώθηκαν για την ΔΑΔ (Διάχυτη Αναπτυξιακή Διαταραχή- Φάσμα του Αυτισμού). Η ενημέρωση συνδυάστηκε με το μάθημα των Αγγλικών και έγινε μέσα από την προβολή κατανοητών και κατάλληλων για την ηλικία των μαθητών βίντεο στην Αγγλική γλώσσα συνοδευόμενων από αγγλικούς υπότιτλους. Μέσα από απλοποιημένα σκίτσα και ιδιαίτερα κατανοητή γλώσσα ενημερώθηκαν για τον τρόπο λειτουργίας του εγκεφάλου ενός ατόμου με Αυτισμό καθώς και για τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα που επαναλαμβάνονται στην καθημερινότητά του. Σε ένα δεύτερο βίντεο είδαν την ιστορία του μικρού Ντάννυ, όπως την αφηγήθηκαν οι γονείς του μέχρι τη διάγνωση και την παρέμβαση που ακολούθησε Ακολούθησε συζήτηση και σχολιασμός όσων παρακολούθησαν και τέλος άκουσαν και ένα τραγούδι που αναφέρεται στη συγκεκριμένη Διαταραχή.

Η θεωρητική αυτή ενημέρωση προηγήθηκε της συμμετοχής των μαθητών του Γ3 σε τουρνουά bowling, με σκοπό την στήριξη, κοινωνικοποίηση και ενδυνάμωση ατόμων με αναπηρίες. Εκεί οι μαθητές μας με απέραντο σεβασμό και υπευθυνότητα απέναντι στα άτομα που χρειάζονται κατανόηση και αποδοχή από όλους μας, ανέλαβαν ανά ομάδες συγκεκριμένους ρόλους (υποδοχή, βοήθεια στις βολές, καταγραφή σκορ, και συνοδεία στο χώρο απονομής μεταλλίων). Η προθυμία, η σοβαρότητα και η διακριτικότητα των μαθητών μας κατέπληξαν τόσο τους διοργανωτές όσο και τους υπεύθυνους των σχολείων και κέντρων ημέρας που συμμετείχαν στην εκδήλωση.