Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 12 επισκέπτες και κανένα μέλος

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2019

programma exo

programma 28 Oκτωβρίου

Την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας η σχολική γιορτή για την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Η γιορτή ξεκίνησε με την καθιερωμένη τελετή παράδοσης της Σημαίας και τον ορισμό Σημαιοφόρων και Παραστατών για το σχολικό έτος 2019-20, καθώς και την απονομή των αριστείων/βραβείων στους μαθητές. Ακολούθησε παρουσίαση χρονικού με τα γεγονότα της περιόδου 1940-1944, το οποίο πλαισιώθηκε με ποιήματα, μαρτυρίες, οπτικοακουστικό υλικό και τραγούδια από τη χορωδία.

Ο Διευθυντής του σχολείου κ. Π. Κανέλλος σε σύντομο χαιρετισμό του υπογράμμισε το διαχρονικό μήνυμα της 28ης Οκτωβρίου 1940 και κατόπιν συνεχάρη τους δύο (λόγω ισοβαθμίας) σημαιοφόρους, τους παραστάτες και τους μαθητές που διακρίθηκαν για τις υψηλές  επιδόσεις τους κατά την προηγούμενη σχολική χρονιά, στους οποίους ευχήθηκε να συνεχίσουν να διαπρέπουν και να πετυχαίνουν τους στόχους τους.

Οι Υπεύθυνες εορτασμού

Σιούζιου Θεοδώρα (επιλογή κειμένων)

Πήττα Ελένη (Μουσική επιμέλεια)