Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 12 επισκέπτες και κανένα μέλος

h
j
start stop bwd fwd
Την Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 2021 στον προαύλιο χώρο του Σχολείου μας πραγματοποιήθηκε η γιορτή της Σημαίας με την τήρηση όλων των υγειονομικών πρωτοκόλλων, παρουσία όλης της σχολικής κοινότητας.

Ο Διευθυντής κ. Πέτρος Κανέλλος, απηύθυνε χαιρετισμό προς τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς και αναφέρθηκε στη σημασία του εορτασμού της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Μετά το μήνυμα του Διευθυντή πραγματοποιήθηκε  ο ορισμός Σημαιοφόρων και Παραστατών και  η παράδοση της Σημαίας για το σχολικό έτος 2021-22 καθώς και η απονομή των αριστείων/βραβείων στους μαθητές.

Πρώτα έγινε η απονομή των αριστείων-βραβείων στους μαθητές που αποφοίτησαν σε μια σύντομη τελετή.

Στη συνέχεια ανακοινώθηκαν τα ονόματα των μαθητών/τριών που έλαβαν αριστεία και βραβεία προόδου για την επίδοσή τους στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2020-21,

Τέλος οι μαθητές ολοκλήρωσαν τον εορτασμό της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940, στις σχολικές αίθουσες σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας, με  υλικό που επιμελήθηκαν οι υπεύθυνοι καθηγητές κάθε τμήματος και οι μαθητές,

Οι αυθεντικές εικόνες, τα κείμενα , το οπτικοακουστικό υλικό και οι συζητήσεις που ακολούθησαν προβλημάτισαν και ενεργοποίησαν την κριτική σκέψη των μαθητών. Τους δόθηκε η ευκαιρία να  κάνουν συσχετισμούς του τότε και του τώρα και να διαπιστώσουν για άλλη μια φορά ότι οι ηθικές αξίες παραμένουν αναλλοίωτες με το πέρασμα των χρόνων.