Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 6 επισκέπτες και κανένα μέλος

Γιορτή Σημαίας - Επέτειος 28ης Οκτωβρίου 2022

Την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας η Γιορτή για την ελληνική Σημαία και την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Η γιορτή ξεκίνησε με την είσοδο της σημαίας από το σημαιοφόρο της προηγούμενης σχολικής χρονιάς. Ο Διευθυντής του σχολείου απηύθυνε  σύντομο χαιρετισμό και μίλησε για το συμβολισμό της Ελληνικής Σημαίας. Στη συνέχεια έγινε ανάγνωση του πρακτικού και η καθιερωμένη τελετή παράδοσης της Σημαίας και ορισμός Σημαιοφόρων και Παραστατών για το σχολικό έτος 2022-2023 καθώς και η απονομή των αριστείων/βραβείων στους μαθητές που διακρίθηκαν.

Ακολούθησε μια μικρή γιορτή - τιμή στους ήρωες του ΟΧΙ απέναντι στους Ιταλούς, στους νεκρούς και τραυματίες του  Αλβανικού έπους και της αντίστασης κατά των Γερμανών κατακτητών η οποία πλαισιώθηκε με ποιήματα, μαρτυρίες, τραγούδια και χορό από τη χορωδία.

Ο Διευθυντής του σχολείου κ. Π. Κανέλλος υπογράμμισε το διαχρονικό μήνυμα της 28ης Οκτωβρίου 1940 και κατόπιν συνεχάρη τους τρεις (λόγω ισοβαθμίας) σημαιοφόρους, τους παραστάτες και τους μαθητές που διακρίθηκαν για το ήθος και τις υψηλές επιδόσεις τους κατά το σχολικό έτος 2021-22, στους οποίους ευχήθηκε να συνεχίσουν να διαπρέπουν και να πετυχαίνουν τους στόχους τους.

Συγχαρητήρια έδωσε και σε όλα τα παιδιά του σχολείου μας που προσπάθησαν καθ’ όλη την προηγούμενη χρονιά!

Χρόνια πολλά Ελλάδα!