Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 10 επισκέπτες και κανένα μέλος

Εφηβική Λέσχη Ανάγνωσης

start stop bwd fwd

Η Βιβλιοθήκη της Βουλής των Ελλήνων διοργανώνει εφέτος για δεύτερη χρονιά το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Εφηβική Λέσχη Ανάγνωσης», στο οποίο συμμετέχει και το σχολείο μας.

Σκοπός του προγράμματος είναι η προαγωγή της φιλαναγνωσίας μεταξύ των μαθητών και των μαθητριών, η προσφορά ευρύτερων εμπειριών πολιτισμού προς όλα τα συμμετέχοντα μέλη της Λέσχης Ανάγνωσης, η διασχολική συνεργασία και δικτύωση, η σύσφιξη των σχέσεων της Βιβλιοθήκης της Βουλής με την εκπαιδευτική κοινότητα και γενικότερα η προαγωγή της δημιουργικότητας και της συμμετοχικότητας μεταξύ των μαθητών και των μαθητριών.

Θεματικό άξονα και του εφετινού προγράμματος θα αποτελέσει ο αναστοχασμός γύρω από την καταστροφή του 1922, με αφορμή τη συμπλήρωση 100 ετών από αυτό το μέγιστο ιστορικό γεγονός.

Στο εφετινό πρόγραμμα θα πάρουν μέρος 3 σχολεία. Από κάθε σχολείο θα συμμετέχουν 8 μαθητές ή μαθήτριες, που θα κληθούν να δουλέψουν τόσο εντός του σχολείου τους όσο και σε κοινές συναντήσεις της Εφηβικής Λέσχης Ανάγνωσης στο κτίριο της Βιβλιοθήκης της Βουλής, αλλά και σε διαδικτυακές μηνιαίες συναντήσεις χωρίς μετακίνηση από το σπίτι τους. Επίσης προβλέπονται και δύο ή τρεις μετακινήσεις κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς για την παρακολούθηση πολιτιστικών εκδηλώσεων (θεατρική παράσταση, κινηματογραφική ταινία, κ.λπ.).

Η πρώτη συνάντηση πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 21/10/2022. Ήταν μια συνάντηση γνωριμίας μεταξύ των μαθητών, των καθηγητών και των υπεύθυνων του προγράμματος. Παράλληλα οι μαθητές δούλεψαν σε ομάδες και δόθηκαν και οι πρώτες εργασίες για την επόμενη συνάντηση