Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 επισκέπτες και κανένα μέλος

Έναρξη τηλεκπαίδευσης

webex

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Το πρόγραμμα διδασκαλίας θα είναι  ίδιο με το ωρολόγιο πρόγραμμα που εφαρμοζόταν στο σχολείο.  Η διάρκεια του κάθε μαθήματος θα είναι 30-40 λεπτά  και αμέσως μετά από κάθε μάθημα θα γίνεται διάλειμμα.

Η συμμετοχή όλων των μαθητών είναι υποχρεωτική.

Θα πρέπει καθημερινά να ελέγχετε τα μαθήματα των καθηγητών, στην Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη (η-τάξη)  ή στην Ψηφιακή Εκπαιδευτική Πλατφόρμα e-me. Εκεί θα βρείτε  τους συνδέσμους (links)των καθηγητών για τις ηλεκτρονικές αίθουσες διδασκαλίας. Οι μαθητές θα πρέπει να κάνουν  κλικ στον αντίστοιχο σύνδεσμο (link)  του εκπαιδευτικού που έχουν  μάθημα τη συγκεκριμένη ώρα, προκειμένου να εισέλθουν στην ηλεκτρονική αίθουσα διδασκαλίας.

Κρίνεται σκόπιμο μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί να συνδέονται πριν από την έναρξη των μαθημάτων για την υλοποίηση δοκιμών (μικρόφωνο, κάμερα, ήχος κ.λπ.), ώστε να εξασφαλίζεται κατά το δυνατόν η ομαλή υλοποίηση τους.

Επιπλέον, κατά τη διάρκεια διεξαγωγής των μαθημάτων οι μαθητές/τριες οφείλουν να ανταποκρίνονται σε καθήκοντα που ανατίθενται από τους εκπαιδευτικούς τους (π.χ. να απαντήσουν σε ερωτήσεις, να επιβεβαιώσουν την παρουσία τους, να ζητήσουν το λόγο, να σχολιάσουν ή και να σημειώσουν στο chat), ώστε να εξασφαλίζεται κατά το δυνατόν η ενεργός συμμετοχή τους στη σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση.