151990
All_DaysAll_Days151990

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 12 επισκέπτες και κανένα μέλος

Επίσκεψη στο Ο.Α.Κ.Α

Τη Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου 2018 οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφτηκαν τις Ολυμπιακές Αθλητικές Εγκαταστάσεις στο Ο.Α.Κ.Α. στα πλαίσια του προγράμματος "Παιχνίδια στα Βήματα των Ολυμπιονικών", που διοργανώνει ο Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος "Ο Πρωταθλητής" υπό την αιγίδα των Ελλήνων Συμμετασχόντων σε Ολυμπιακούς Αγώνες (Ε.Σ.Ο.Α.).
    Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες και ασχολήθηκαν με διάφορα αθλήματα. Είχαν έτσι την ευκαιρία να γνωρίσουν μη διαδεδομένα Ολυμπιακά Αθλήματα και να περιηγηθούν στους χώρους του Ολυμπιακού Σταδίου συμμετέχοντας ενεργά, σαν αθλητές που προπονούνται, δείχνοντας παράλληλα την κλίση και το ταλέντο τους.
    Οι υπεύθυνοι του  προγράμματος, καθηγητές Φυσικής Αγωγής, Ομοσπονδιακοί Προπονητές και  Πρωταθλητές των αγωνισμάτων, έδειξαν στα παιδιά τεχνικές των διαφόρων αγωνισμάτων, τα αξιολόγησαν και  τους μίλησαν για τις αξίες του πρωταθλητισμού. Οι μαθητές  ένιωσαν το μεγαλείο του σύγχρονου ελληνικού επιτεύγματος των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004 και διασκέδασαν παίζοντας γνωστά και μη Ολυμπιακά Αθλήματα στους ίδιους επιβλητικούς αθλητικούς χώρους όπου διακρίθηκαν οι Μεγάλοι Ολυμπιονίκες.
   Τέλος, οι μαθητές βραβεύτηκαν με επαίνους και μετάλλια,ενώ συγχαρητήρια δόθηκαν από τους υπεύθυνους για την άψογη συνεργασία των μαθητών και την ευγενή άμιλλα που επέδειξαν.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ : « Παιχνίδια Στα Βήματα των Ολυμπιονικών», είναι εναρμονισμένο στην εγκύκλιο του Υπουργείου περί διδακτικών επισκέψεων Ολυμπιακής Παιδείας στο χώρο του Ολυμπιακού Αθλητικού Κέντρου Αθηνών : αρ.Πρωτ.670 67 / Γ4-ΑΔΑ: 4Α3Κ9 – ΘΝ- 14.6.2011.

Ο σκοπός του προγράμματος «παιχνίδια στα βήματα των Ολυμπιονικών»  είναι η καλλιέργεια των Ολυμπιακών αξιών που αναπτύσσονται στα παιδιά  μέσα σε αυτούς  τους επιβλητικούς αθλητικούς χώρους.

Στο  πρόγραμμα υπάρχει η δυνατότητα παρουσίασης των αθλημάτων Κλασικού αθλητισμού, Ποδόσφαιρου, Χόκεϋ, Κρίκετ, Καλαθοσφαίρισης, Αντισφαίρισης,  Μπάντμιντον, Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης, Μπέιζμπολ, Σόφτμπολ, Πετοσφαίρισης, Χάντμπολ, Τοξοβολιας, Σκοποβολής, Ρυθμικής-χορού, Ζούμπα, Πετάνγκ, Ράγκμπυ, Λέιζερ-ραν, Γκόλφ, Πολεμικών Τεχνών, Ξιφασκίας και πάντα προσαρμοσμένα στον αριθμό συμμετασχόντων.

OPROTATHLITIS_LOGO2