Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 827 επισκέπτες και κανένα μέλος

5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού (2)

Î‘ποτέλεσμα εικόνας για Εικόνες για την 5η Πανελλαδική Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

«Ας Κινηθούμε» λέει το Υπουργείο Παιδείας

Στο 3o Γυμνάσιο Περιστερίου πραγματοποιήθηκε την Τρίτη, 2 Οκτωβρίου, για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Ως ημέρα εορτασμού είχε αρχικά καθιερωθεί η πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου, ενώ φέτος το Υπουργείο Παιδείας αποφάσισε να εναρμονίσει τον εορτασμό της Πανελλήνιας Ημέρας  Σχολικού Αθλητισμού με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στις 28 Σεπτεμβρίου. Λόγω όμως των δυσμενών καιρικών συνθηκών, που επικρατούσαν τη συγκεκριμένη ημέρα, οι εκδηλώσεις αναβλήθηκαν και μετατέθηκαν στην επόμενη εβδομάδα.

Με σύνθημα ‘‘Ας κινηθούμε’’ στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν ποικίλες αθλητικές δραστηριότητες, στις οποίες συμμετείχαν οι μαθητές του σχολείου.Οι δραστηριότητες οργανώθηκαν από το Διεθυντή κ. Πέτρο Κανέλλο ,το Γυμναστή κ.Ιωάννη Βογιατζάκη και το σύλλογο διδασκόντων.

Διεξήχθησαν αγώνες στα ομαδικά αθλήματα: καλαθοσφαίριση (μπάσκετ), πετοσφαίριση (βόλεϋ) και επιτραπέζια αντισφαίριση (πινγκ-πονγκ),

Στόχος της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού  είναι η δραστηριοποίηση των σχολικών μονάδων, ώστε να συμβάλλουν ουσιαστικά στην ενεργοποίηση των μαθητών για συμμετοχή σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου και να βελτιώσουν τη φυσική τους κατάσταση, αποβάλλοντας την αδράνεια και την υποκινητικότητα, οι οποίες αποτελούν τις κύριες αιτίες αύξησης της παχυσαρκίας στους νέους σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες.

Δείτε εδώ το σχετικό έγγραφο