Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας ένας επισκέπτης και κανένα μέλος

Θεατρική Παράσταση: "Παραμύθι χωρίς όνομα"

Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας παρακολούθησαν τη μουσικοθεατρική παράσταση, «Παραμύθι χωρίς όνομα» στο θέατρο Ακάδημος, την Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2019.

Από το ομώνυμο μυθιστόρημα της Πηνελόπης Δέλτα. Ένα έντεχνο, διαχρονικό παραμύθι, όπου η πατρίδα και τα δεινά της, μεταφέρονται με έναν εύληπτο και μαγικό τρόπο.

Στο βασίλειο των Μοιρολάτρων ο Αστόχαστος γιος του βασιλιά Συνετού, διαδέχεται τον πατέρα του στο θρόνο. Ο νέος βασιλιάς ενδιαφέρεται μόνο για διασκέδαση και καλοπέραση. Όπως είναι φυσικό σε λίγο καιρό το βασίλειο καταρρέει. Το θησαυροφυλάκιο αδειάζει! Η χώρα δανείζεται συνέχεια και ο τόπος ερημώνει. Μην αντέχοντας αυτή την κατάσταση ο γιος του βασιλιά αποφασίζει να δράσει. Με βοηθό τη μικρή του αδερφή και μετά από πολλές περιπέτειες θα κατορθώσει να εμπνεύσει πίστη και εμπιστοσύνη στο λαό του ώστε όλοι μαζί να βοηθήσουν να ανορθωθεί η χώρα.

Είναι ένα έργο που σίγουρα διασκεδάζει τα παιδιά, αλλά συγχρόνως τα διδάσκει με έμμεσο τρόπο, μια που μιλάει για τις αξίες της εργασίας, της δικαιοσύνης, της προσπάθειας, της ανδρείας και της συλλογικότητας σε αντίθεση με την τεμπελιά, την αδικία, την παραίτηση, τη δειλία και τον ατομισμό.

Π. Κανέλλος

ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ - Πηνελόπη Δέλτα