Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 επισκέπτες και κανένα μέλος

Επίσκεψη στο Ολυμπιακό Αθλητικό Κέντρο Αθηνών (ΟΑΚΑ)

Την Τρίτη 29 Οκτωβρίου 2019, οι μαθητές και των τριών τάξεων του 3ου Γυμνασίου Περιστερίου  επισκέφθηκαν το Ολυμπιακό Αθλητικό Κέντρο Αθηνών "Σπύρος Λούης" (Ο.Α.Κ.Α.), στο πλαίσιο της 6ης  Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού - Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2019, σε ένα πρόγραμμα γνωριμίας με τα ολυμπιακά αθλήματα, όπου συμμετείχαν σε διάφορες αθλητικές δραστηριότητες και παιχνίδια ομαδικά αλλά και ατομικά.

Κεντρικό σύνθημα της φετινής εκδήλωσης ήταν «ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΑΘΛΗΣΗ -ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ» και στόχος η ενεργοποίηση των μαθητών και η συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δραστηριότητες.

Για πρώτη φορά η Πανελλήνια ημέρα του Σχολικού Αθλητισμού γιορτάζεται, ταυτόχρονα, με την Ευρωπαϊκή ημέρα, και οι βασικοί στόχοι της ημέρας του σχολικού αθλητισμού είναι δυο:

• Να ενισχύσουμε τον υγιεινό τρόπο ζωής, την άσκηση και τη σωστή διατροφή.
  • Να τονισθούν οι αξίες που ενσαρκώνει ο αθλητισμός: Ευγενής άμιλλα,  υγιής ανταγωνισμός, η προσπάθεια του να γίνεσαι κάθε μέρα ο ίδιος καλύτερος,  να ξεπερνάς τον ίδιο σου τον εαυτό.

Με σύνθημα «Αγαπώ την Άθληση – Αγαπώ την Υγεία μου»  υλοποιήθηκαν ποικίλες αθλητικές δράσεις.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν, οι  μαθητές και των τριών τάξεων του σχολείου μας, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να λάβουν μέρος

• σε αερόβιες κινητικές δραστηριότητες: βάδην, τρέξιμο, σκυταλοδρομία,  χορό και
  • σε πλήθος αθλημάτων παρουσία διακεκριμένων  προπονητών.

Μέσα από την ενεργή συμμετοχή σε αθλήματα όπως η τοξοβολία, η σκοποβολή, το ποδόσφαιρο, το μπάσκετ, ο στίβος, το πινγκ-πoνγκ, η αναρρίχηση, το τραμπολίνο, το χόκεϊ και το μπάντμινγκτον, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μάθουν, να γυμναστούν και συγχρόνως να ευχαριστηθούν μέσα από το οργανωμένο παιχνίδι.

Στοχεύοντας στην ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητας των μαθητών μας, και θεωρώντας ότι ο αθλητισμός αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι αυτής τής προσπάθειας, η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού αποτέλεσε μια θαυμάσια ευκαιρία για τα παιδιά να αθληθούν αλλά και να γνωρίσουν από κοντά διάφορα αθλήματα.

13-09-19 Εγκύκλιος Εορτασμού της 6ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού           Αθλητισμού 2019

Δείτε την εγκύκλιο σε μορφή pdf

Π. Κανέλλος