Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 6 επισκέπτες και κανένα μέλος

Επίσκεψη στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ)

Εκδρομή στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος

Την Τρίτη 5  Νοεμβρίου 2019 το 3ο Γυμνάσιο Περιστερίου  πραγματοποίησε  επίσκεψη στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

Εκεί οι μαθητές της Α' Γυμνασίου παρακολούθησαν  δύο προγράμματα σχετικά με την κλιματική αλλαγή και με την αρχιτεκτονική στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας. Προσέγγισαν έννοιες της αρχιτεκτονικής και του σχεδιασμού σε δυο και τρεις διαστάσεις και κατασκεύασαν αρχιτεκτονικά ομοιώματα (μακέτες). Συζήτησαν για τις μορφές ενέργειας και στη συνέχεια αξιοποιώντας την ηλιακή - φωτεινή ενέργεια κατασκεύασαν με lego τις δικές τους μηχανικές κατασκευές δίνοντας κίνηση. Τέλος επιδόθηκαν σε αθλητικές δραστηριότητες στο χώρο του στίβου και περιηγήθηκαν στο Πάρκο.

Έτσι είχαν την ευκαιρία να αφήσουν για λίγο πίσω τους τα θρανία και να συνδυάσουν μάθηση και ψυχαγωγία.

Οι μαθητές της  Β' και  Γ'  Γυμνασίου έπαιξαν  και ξεναγήθηκαν στο Πάρκο.Θαύμασαν την πανοραμική θέα του λεκανοπεδίου που παρέχει ο “Φάρος” και εξέτασαν τα εξαιρετικά δείγματα μεσογειακής βλάστησης που διαθέτει ο κήπος του. Ανακάλυψαν, εξερεύνησαν και ψυχαγωγήθηκαν στους χώρους του Κ.Π.Ι.Σ.Ν στα πλαίσια των εκπαιδευτικών προγραμμάτων που είναι ειδικά σχεδιασμένα για τα σχολεία.

Το ΚΠΙΣΝ, σχεδιασμένο από το διεθνούς φήμης αρχιτεκτονικό γραφείο Renzo Piano Building Workshop,φιλοξενεί τις νέες κτιριακές εγκαταστάσεις της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος , της Εθνικής Λυρικής Σκηνής, καθώς και το Πάρκου Σταύρος Νιάρχος, συνολικής έκτασης 210.000 μ², τα οποία γνώρισαν από κοντά οι μαθητές και των τριών τάξεων του Σχολείου μας και ενθουσιάστηκαν.

Π. Κανέλλος