Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 24 επισκέπτες και κανένα μέλος

Είναι η βιβλιοθήκη του σχολείου μας!

Ένας χώρος 65 τ.μ. που δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του έργου «Σχολικές Βιβλιοθήκες της Περιφέρειας Αττικής» και που εγκαινιάστηκε υπό τη διεύθυνση της κας Αθηνάς Περούλη το Μάϊο του 2010 από τον καθηγητή Γλωσσολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Γεώργιο Μπαμπινιώτη. Ξεκίνησε από τότε να λειτουργεί σε καθημερινή βάση, με εξαίρεση το τελευταίο διάστημα όπου ο χώρος λειτουργούσε υποτυπωδώς λόγω προβλημάτων που προέκυψαν εξαιτίας της οικονομικής κρίσης.

Με την έναρξη του σχολικού έτους 2018-2019 και με πρωτοβουλία του διευθυντή κ. Πέτρου Κανέλλου η βιβλιοθήκη λειτουργεί ξανά σε καθημερινή βάση και είναι ανοιχτή για μαθητές και καθηγητές. Ο χώρος είναι διαμορφωμένος με σύγχρονες προδιαγραφές, διαθέτει περί τους 3.500 τίτλους βιβλίων ταξινομημένους σε μεταλλικούς βιβλιοστάτες, έχει τραπέζια και καθίσματα κατάλληλα για ανάγνωση καθώς και σύγχρονα οπτικοακουστικά μέσα (βιντεοπροβολέα, οθόνη προβολής, τηλεόραση, ηχοσύστημα). Δύο σταθεροί υπολογιστές με πρόσβαση στο διαδίκτυο τίθενται στη διάθεση των επισκεπτών προς αναζήτηση πληροφοριακού υλικού. Όλα τα μέσα διατίθενται προς χρήση στους μαθητές και εκπαιδευτικούς όχι μόνο του 3ου Γυμνασίου Περιστερίου αλλά και των συστεγαζόμενων 1ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Περιστερίου και του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας (Σ.Δ.Ε.) Περιστερίου.

Πώς αξιοποιείται ο χώρος της βιβλιοθήκης

Ο χώρος λειτουργεί ως αναγνωστήριο για όλη την εκπαιδευτική κοινότητα, μαθητές και καθηγητές. Ως δανειστική η βιβλιοθήκη έχει εγγεγραμμένα μέλη τα οποία μπορούν να δανείζονται βιβλία τηρώντας τους όρους που ορίζονται στον κανονισμό λειτουργίας.

Οι καθηγητές στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής διαδικασίας οργανώνουν συχνά προβολές που γίνονται αφορμή για προβληματισμό και συζήτηση με τους μαθητές. Οργανώνονται επίσης συζητήσεις, ομιλίες και εκπαιδευτικές δραστηριότητες για θέματα που αφορούν τόσο στα μαθήματα όσο και σε αυτά που ανακύπτουν από την τρέχουσα επικαιρότητα και προβληματίζουν μαθητές και γονείς.

Μια ακόμα αγαπημένη δραστηριότητα των μαθητών που υλοποιείται στο χώρο της βιβλιοθήκης είναι το σκάκι. Οι φαν του παιχνιδιού στη διάρκεια των διαλειμμάτων επισκέπτονται το χώρο και ψυχαγωγούνται παίζοντας!

Ο Διευθυντής                                                   Η υπεύθυνη της βιβλιοθήκης

Πέτρος Κανέλλος                                                    Μουμούρη Ευγενία